Naczyniaki u noworodków – czy należy je leczyć?

Naczyniaki są zmianami nowotworowymi, które w znacznej większości przypadków należą do nowotworów łagodnych i niegroźnych. Najczęściej pojawiają się one u noworodków i niemowlaków. W wielu przypadkach nie ma potrzeby ich leczenia — wystarczy obserwowanie takiej zmiany i regularne wizyty u lekarza. Wynika to z faktu, iż taka zmiana może nie powodować dalszych komplikacji zdrowotnych i bardzo często zanika samoistnie. Zdarza się jednak, iż może ona wymagać leczenia. Kiedy należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc i rozważyć zastosowanie rekomendowanej przez lekarzy terapii?

Negatywny wpływ naczyniaków na funkcje życiowe dziecka

Zastosowanie laseroterapii lub operacji chirurgicznej może okazać się konieczne w przypadku małych pacjentów, u których występują naczyniaki i znacznie utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o zmianach nowotworowych, które występują na śledzionie, czy wątrobie. W takich sytuacjach mogą one utrudniać pracę tychże organów, a tym samym stanowić zagrożenie wymagające interwencji chirurgicznej.

Kolejnym przypadkiem jest umiejscowienie naczyniaka w okolicy oczu, nosa, ust lub uszu. Szczególnie w sytuacji, gdy takie naczyniaki szybko rosną i przybierają większe rozmiary, mogą one znacznie utrudniać oddychanie, jedzenie, mówienie, słuchanie i widzenie. Jest to niebezpieczne w przypadku niemowląt, dlatego też jest to okoliczność, w której lekarz będzie rekomendował rodzicom niemowlęcia usunięcie naczyniaka. To również środek zapobiegawczy mający na celu zapobieganie powikłaniom zdrowotnym, które mogłyby mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój dziecka.

Szybki rozwój naczyniaka

Innym wskazaniem do usunięcia naczyniaka jest jego szybki wzrost. Niektóre z nich mają tendencję do szybkiego rozrastania się, co powoduje również dodatkowe uszkodzenia zdrowych tkanek otaczających tę zmianę nowotworową. Takie naczyniaki często powodują dolegliwości bólowe i mogą swędzieć. Są także bardziej podatne na owrzodzenia i infekcje. Dlatego, aby uniknąć dalszych problemów zdrowotnych u niemowlęcia, lekarz może polecić wykonanie określonego zabiegu medycznego. Usunięcie lub zmniejszenie naczyniaka przyczyni się do obniżenia dyskomfortu odczuwanego przez dziecko.

Umiejscowienie zmiany naczyniowej na skórze

Niektóre naczyniaki, ze względu na ich lokalizację na ciele, są znacznie bardziej narażone na urazy i uszkodzenie. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ omawiane zmiany nowotworowe mogą powodować duży ból, pękać i obficie krwawić. To natomiast może wiązać się z większym narażeniem na zakażenia i skutkować nieestetycznie prezentującymi się bliznami. Jest to zatem kolejny powód, który stanowi podstawę i kwalifikację do zabiegu usunięcia naczyniaka.

Naczyniaki złośliwe

Choć występują stosunkowo rzadko, to jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się na skórze noworodka naczyniaka złośliwego. Taka zmiana może charakteryzować się szybkim i diametralnym wzrostem oraz prowadzić do niebezpiecznych przerzutów. Z tego też powodu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Aby nie dopuścić do groźnej sytuacji, lekarz zadecyduje o przeprowadzeniu wnikliwej i szczegółowej diagnostyki, a następnie poinformuje opiekunów dziecka o możliwościach dalszego leczenia. Opcji prowadzenia terapii jest wiele — to przeważnie nie tylko laseroterapia lub chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej, ale także i zastosowanie chemioterapii lub radioterapii. Leczenie będzie uwarunkowane wieloma czynnikami, w tym stadium zaawansowania zmiany nowotworowej i jego lokalizacją.

To ważne, aby nie bagatelizować pojawienia się na skórze dziecka naczyniaka. Nawet jeśli nie wymaga on interwencji chirurgicznej, należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu, jak chociażby osłanianiu tej zmiany przed promieniowaniem słonecznym, urazami i pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli u Twojego dziecka pojawiła się niepokojąca zmiana na ciele, możesz umówić się na wizytę w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i ustalić z lekarzem dalsze postępowanie w tej kwestii.