Na czym polega unieważnienie kredytu frankowego?

Spłacasz kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich? Masz świadomość, że wielu frankowiczów wygrywa z bankami sprawy w sądach? Bardzo możliwe, że rozważasz podjęcie działań prawnych. Zanim to zrobisz, dowiedz się, z jakimi konsekwencjami wiąże się unieważnienie kredytu frankowego.

Co oznacza unieważnienie kredytu frankowego?

Gdy dochodzi do unieważnienia umowy kredytu frankowego, to traktuje się ją tak, jakby nigdy nie obowiązywała (nie miała mocy prawnej). To rodzi określone konsekwencje, o których przeczytasz poniżej. Warto też wiedzieć, że unieważnienie kredytu frankowego nie jest jedyną możliwością, jaką masz jako frankowicz – alternatywy są dwie.

Po pierwsze, możesz ubiegać się o odfrankowienie kredytu frankowego. W praktyce rozwiązanie to polega na usunięciu z treści umowy wadliwych zapisów – skutki są zatem łagodniejsze niż w przypadku unieważnienia kredytu, gdyż umowa nadal obowiązuje. Druga możliwość to ugoda z bankiem, która może być dla Ciebie bardzo niekorzystna.

Kiedy możliwe jest unieważnienie kredytu frankowego?

Jak można przeczytać na stronie internetowej https://frankowy-kredyt.pl/uniewaznienie-kredytu-we-frankach/, unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe, ale nie zawsze – muszą być ku temu podstawy. Mowa o klauzulach abuzywnych, czyli zapisach, które są niezgodne z prawem i najczęściej skrajnie niekorzystne dla klienta.

Lista klauzul abuzywnych, które mogą występować w umowach frankowych, jest długa. Przykłady podaje Rzecznik Finansowy – oto kilka z nich:

  • „Raty kapitałowo-odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej Banku (...) obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50.”
  • „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu CHF ustaloną zgodnie z § 2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku (...).”
  • „Wypłata środków z tytułu udzielonego kredytu następuje w złotych w równowartości kwoty wyrażonej w CHF.

Jeżeli nie masz specjalistycznej wiedzy, to nawet po dokładnej lekturze umowy nie zyskasz pewności, że masz podstawy do ubiegania się o unieważnienie kredytu frankowego. Rozwiązanie? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy prawnej, przy czym najlepiej do sprawy zaangażować prawnika, który ma doświadczenie w reprezentowaniu frankowiczów.

Z czym wiąże się unieważnienie kredytu we frankach?

Unieważnienie kredytu we frankach rodzi określone skutki, których musisz mieć świadomość. O czym mowa? Skoro przyjmuje się, że umowa nie obowiązywała, to jej strony – Ty i bank – muszą dokonać wzajemnego rozliczenia. W praktyce bank musi zwrócić otrzymane od kredytobiorcy raty (wraz z odsetkami), z kolei kredytobiorca kwotę kredytu.

Osoby, które zgłaszają się do kancelarii prawnych lub samodzielnie składają pozew do sądu o unieważnienie kredytu we frankach, z reguły spłacają kredyt już od kilkunastu lat. Być może również Ty jesteś właśnie w takiej sytuacji. Wówczas z reguły to bank oddaje środki swojemu klientowi. Z reguły, bo może się też zdarzyć, że to kredytobiorca musi dopłacić.

Inne skutki unieważnienia umowy kredytu we frankach szwajcarskich to:

  • całkowite uwolnienie się od zaciągniętego kredytu;
  • wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości;
  • poprawa zdolności kredytowej;
  • zmiany w BIK – usunięcie wpisu z BIK.

Jeżeli rozważasz starania o unieważnienie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich na zakup nieruchomości, musisz mieć świadomość, że przed Tobą długa droga – banki z reguły odwołują się od rozstrzygnięć sądów I instancji. W konsekwencji cała sprawa może trwać 2-3 lata. Na pewno jednak warto spróbować – w ten sposób można sporo zyskać.

Artykuł nie stanowi porady prawnej