Jak dbać o skórę, zapobiegać rozstępom i zadbać o relaks pod koniec ciąży?

Pielęgnacja skóry w ciąży - kobieta na łóżku aplikuje krem nawilżający

Ostatnie tygodnie przed porodem to intensywny czas. Przyszła mama powinna w tym okresie szczególnie zadbać o swoje ciało i dobre samopoczucie. Pielęgnacja w ciąży powinna przede wszystkim skupić się na profilaktyce rozstępów. Ważne są także relaksacyjne aktywności, które wspierają ciało i umysł. Jedną z nich jest niewątpliwie joga. Jak dbać o ciało w ciąży? Jak uniknąć rozstępów? Które aktywności są bezpieczne dla mamy i maluszka?

Pielęgnacja skóry w ciąży – o czym należy pamiętać?

Podczas ciąży organizm przyszłej mamy przechodzi wiele zmian. Niektóre z nich mają bezpośredni wpływ na kondycję skóry. Nawilżanie skóry w ciąży jest szczególnie istotne. Z myślą o przyszłych mamach powstało wiele bezpiecznych produktów, w tym kremy, balsamy do ciała czy naturalne olejki, które odbudowują barierę hydro-lipidową skóry. Jest ona szczególnie ważna, ponieważ zapobiega powstawaniu mało estetycznych rozstępów. Na nawilżenie skóry wpływ ma także dieta bogata w zdrowie kwasy tłuszczowe oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Nie należy bać się profesjonalnych zabiegów. Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swojej ofercie procedury dedykowane kobietom w ciąży. Na liście zabiegów dozwolonych można znaleźć między innymi różnego rodzaju zabiegi nawilżające, delikatne masaże szyi i dekoltu, mikrodermabrazję czy specjalistyczne zabiegi na ciało. Dobrze jest też wiedzieć, jakich zabiegów należy w tym okresie unikać. Kobietom ciężarnym odradza się korzystanie z metod z użyciem lasera, fal radiowych oraz prądów. Niewskazane są też głębokie peelingi oraz drenaż limfatyczny.

Skupiając się na ciele, wiele kobiet zapomina o skórze twarzy. Pielęgnacja cery w ciąży może być nieco bardziej wymagająca. Wiele kobiet zauważa u siebie w tym okresie przebarwienia, problemy z łojotokiem oraz większe przesuszenie skóry. Cera często staje się nadwrażliwa, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto unikać takich, w których składzie znajdują się parabeny i groźne konserwanty.

Więcej o pielęgnacji skóry w okresie ciąży przeczytasz tutaj: https://hipp.pl/ciaza/poradnik/pielegnacja-w-ciazy/pielegnacja-skory-w-ciazy-sucha-skora-rozstepy-w-ciazy

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Rozstępy ciążowe pojawiają się u 90% kobiet w trakcie ciąży lub po porodzie. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i przerwania ciągłości włókien elastynowych – zwłaszcza na udach, biodrach, pośladkach i na piersiach. Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? U większości przyszłych mam problem ten pojawia się około 5-7 miesiąca ciąży. Często ma podłoże genetyczne. Walka z rozstępami nie należy do najłatwiejszych, dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka. Pierwsze kroki można podjąć już na samym początku ciąży.

 Sposoby na relaks i pielęgnację w ciąży - kobieta masuje skórę wałeczkiem kosmetycznym

Co możesz zrobić?

  • Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę – wpływ na utrzymanie najwyższej elastyczności tkanki łącznej mają dwa pierwiastki: miedź i mangan. Bardzo ważna jest też witamina C, która zwiększa produkcję kolagenu. Znajdziesz ją na przykład w cytrusach i natce pietruszki.
  • Pij dużo wody i niesłodzonej herbaty – odpowiednie nawodnienie pozwala skutecznie pozbywać się toksyn z organizmu. Najlepsza jest woda niegazowana, najlepiej w ilości około 2-3 litrów dziennie. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych.
  • Bądź aktywna – odpowiednia ilość ruchu w ciąży sprawi, że skóra pozostanie jędrna i napięta. Spacer, joga, a może basen?
  • Szczotkuj ciało – szczotkowanie brzucha w ciąży poprawia krążenie, a to z kolei zapobiega powstawaniu pierwszych rozstępów. Pamiętaj jednak, by do masażu używać miękkiej szczotki. Śmiało możesz też masować całe ciało, zaczynając od kończyn. Masaż wykonuj okrężnymi ruchami, najlepiej po kąpieli. Na koniec posmaruj skórę oliwką lub kremem na rozstępy.
  • Natłuszczaj skórę – do smarowania skóry możesz używać olejków, na przykład takich dla dzieci lub kosmetyków dedykowanych kobietom w ciąży. Najlepsze kremy na rozstępy mają w swoim składzie m.in.: witaminę E, kwas hialuronowy, D-panthenol, alantoinę oraz masło shea.

Najlepsze sposoby na relaks przed porodem

Zmiany zachodzące w ciele podczas ciąży, a także zbliżający się termin rozwiązania u wielu ciężarnych mogą być powodem nadmiernego stresu. Jak sobie z nim radzić? Jednym z bardziej skutecznych sposobów na walkę ze stresem jest joga dla kobiet w ciąży. Regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko pomagają redukować napięcie, ale również przygotowują ciało do porodu. Joga w ciąży daje więcej korzyści, w tym m.in.: wzmacnia mięśnie miednicy, zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia krążenie oraz pozytywnie wpływa na jakość snu.

Joga prenatalna - kobieta siedzi na dywanie i medytuje

Czy joga prenatalna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zwłaszcza będących w 3. trymestrze ciąży. Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Praktykując jogę w ciąży, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zrezygnuj z asan, które powodują dyskomfort. Nie wykonuj skoków i unikaj nadmiernego napinania mięśni brzucha. Pamiętaj o oddechu.

Masz więcej pytań dotyczących jogi? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz tutaj: https://hipp.pl/ciaza/poradnik/pytania-i-odpowiedzi/joga-w-ciazy.

Inne sposoby na relaks w ciąży to:

  • Medytacja dla ciężarnych – to świetny sposób na wyciszenie i budowanie więzi z maleństwem. Podczas medytowania najważniejszy jest oddech. Skoncentruj się na głębokich, spokojnych wdechach i wydechach. Możesz też włączyć ulubioną muzykę relaksacyjną.
  • Delikatny masaż – masaże można wykonywać od trzeciego do ósmego miesiąca ciąży. Niosą one za sobą wiele korzyści: zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują obrzęki oraz poprawiają pracę układu odpornościowego. Kobiety korzystające z masaży prenatalnych są rzadziej narażone na przedwczesny poród czy depresję poporodową.
  • Ciepła kąpiel – przebywanie w wodzie łagodzi dolegliwości bólowe, rozluźnia kręgosłup i mięśnie, a nawet poprawia krążenie. Należy jednak pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca. Do ciepłej wody możesz dodać zioła, na przykład szałwię lub jałowiec. Szałwia usunie opuchlizny, a jałowiec zniweluje zmęczenie.

Odpowiednia pielęgnacja i relaks w ciąży to inwestycja w zdrowie własne i dziecka. Dbając o ciało i umysł, jako przyszła mama zyskasz więcej energii na ostatnie tygodnie oczekiwania. Niech ten czas będzie pełen spokoju, piękna i harmonii!