Dom i ogród

Czego nie myć w zmywarce? Sprawdzamy!

Czego nie myć w zmywarce? Sprawdzamy!

Posiadanie zmywarki to niewątpliwie ogromne ułatwienie w codziennym życiu. Nic nie idzie w parze z leniuchem tak dobrze, jak możliwość po prostu wsadzenia naczyń do magicznej maszyny i pozbycia się bałaganu. Jednak nie wszystko nadaje się do mycia w zmywarce. Niektóre przedmioty mogą się w niej zniszczyć, a inne wręcz ją zepsuć. W tym artykule odkryjemy, czego lepiej nie wkładać do zmywarki, jeśli chcemy uniknąć kłopotów i kosztownych napraw.

Garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą

Zacznijmy od rzeczy oczywistych – garnków i patelni z powłoką nieprzywierającą. Te delikatne powierzchnie mogą zostać łatwo uszkodzone przez wysoką temperaturę, detergenty i obracające się ramiona zmywarki. W rezultacie powłoka zacznie się łuszczyć, a Twoje ulubione naczynia stracą swoje właściwości.

Naczynia z drewna lub wikliny

Drewno i wiklinę również lepiej zostawić z daleka od zmywarki. Gorąca woda i detergenty mogą sprawić, że drewno popęka lub straci kolor, a wiklinowe kosze czy tacki zaczną się rozpadać. Jeśli chcesz, aby Twoje drewniane lub wiklinowe przedmioty służyły Ci jak najdłużej, lepiej je ręcznie.

Kryształy i delikatne szkło

Kryształy i delikatne szkło również nie powinny być myte w zmywarce. Wysokie temperatury i silne detergenty mogą je zmatowić lub nawet popękać. Jeśli masz w domu cenne kryształy lub delikatne kieliszki, lepiej zachować tradycję i myć je ręcznie.

Naczynia z mosiądzu lub miedzi

Mosiądz i miedź są kolejnymi materiałami, które nie lubią towarzystwa zmywarki. Pod wpływem wysokich temperatur i detergentów te piękne metale mogą stracić swój blask i zyskać nieatrakcyjne przebarwienia. Aby zachować ich oryginalny wygląd, lepiej je ręcznie czyścić za pomocą specjalnych past.

Naczynia z ręcznie robione z malowanymi wzorami

Jeśli masz w swoich zbiorach naczynia z ręcznie malowanymi wzorami, lepiej trzymać je z daleka od zmywarki. Wysokie temperatury i detergenty mogą sprawić, że te piękne dekoracje zaczną się ścierać lub blaknąć.

Plastikowe naczynia jednorazowe

Chociaż niektóre plastikowe naczynia są oznaczone jako "nadające się do mycia w zmywarce", lepiej nie ryzykować z tymi jednorazowymi. Wysokie temperatury mogą je zdeformować lub sprawić, że będą wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Naczynia z dekoracjami

Jeśli posiadasz naczynia z napisami lub dekoracjami, lepiej też nie wkładaj ich do zmywarki. Detergenty i wysokie temperatury mogą sprawić, że napisy lub dekoracje zaczną się ścierać lub blaknąć.

Naczynia aluminiowe

Aluminium to kolejny materiał, który nie radzi sobie dobrze w zmywarce. Pod wpływem wysokich temperatur i detergentów może się ono zmatowić lub pokryć nieatrakcyjnymi przebarwieniami.

Stare naczynia i antyki

Jeśli jesteś posiadaczem starych naczyń lub antyków to lepiej ich nie wkładać do zmywarki. Wysokie temperatury i detergenty mogą je zniszczyć lub uszkodzić ich delikatną strukturę.

Noże i inne ostre przedmioty

Ostatnią rzeczą, której nie powinno się myć w zmywarce, są noże i inne ostre przedmioty. Obracające się ramiona mogą je łatwo uszkodzić, a w najgorszym przypadku może dojść do ich wyrzucenia z wnętrza zmywarki, co grozi poważnymi obrażeniami.

Kilka słów na koniec

Jak widać, zmywarka to niezwykle przydatne urządzenie, ale nie wszystko nadaje się do mycia w niej. Delikatne materiały, jak drewno, szkło czy metale szlachetne, mogą zostać łatwo uszkodzone przez wysokie temperatury i detergenty. Dlatego też lepiej je ręcznie czyścić, aby zachować ich piękny wygląd na dłużej. Podobnie rzecz ma się z plastikowymi naczyniami jednorazowymi, które mogą się zdeformować lub wydzielać nieprzyjemne zapachy po myciu w zmywarce.